Užutrakio dvaro sodyba (u. k. 785)

Užutrakio dvaro sodyba įkurta Trakų ežeryno centre, raižyto reljefo pusiasalyje tarp Galvės ir Skaisčio ežerų, iš kurio atsiveria vaizdai į Galvės ežerą su salomis, Trakų pilį ir miestą su Vytauto Didžiojo funduota bažnyčia bei Kęstučio kalnu prasidedantį Bražuolės kalvyną. Nuo XVI a. pusiasalis, vadinamas Algirdo sala, priklausė totoriams, nuo XVIII a. antros pusės – Odinicų giminei, kurie čia pastatė iki šiandien išlikusią koplyčią, nuo 1846 m. – Korevų giminei, o nuo 1867 m. – grafui Juozapui Tiškevičiui, kurio sūnus, taip pat Juozapas, su žmona Jadvyga Sviatopelk-Četvertinska čia įkūrė Tiškevičių giminės rezidenciją ir ėmė formuoti šiandien matomą dvaro sodybą su naujais Juzefo Huso projektuotais rūmais. Tiškevičiai senąją sodybos dalį pavertė ūkine, o patys ėmė formuoti naujovišką dvaro kompleksą.

Užutrakis garsėja savo parku, kurį kūrė žymus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Andre, taip pat projektavęs Palangos, Lentvario, Trakų Vokės ir dar kone 100 privačių bei visuomeninių pasaulio parkų. Jau atvykęs E. Andre rado prieplauką, o per ežerą keldavo plaustas – savotiški „vandens vartai“ į Užutrakio dvaro sodybą, stovėjo keltininko namelis. Kelias, kuriuo šiandien atvykstame į Užutrakį, vedė į ūkinę dalį, jis buvo vadinamas „bulvių keliu“ ir dvaro šeimininkų nenaudojamas. Tiškevičiai atkeliaudavo centrine alėja, vedančia per visą pusiasalį Užutrakio rūmų link. Patys Tiškevičiai šitaip siekė atsiriboti nuo ūkinės dvaro dalies. Pats E. Andre išplėtojo vandens temą pavienių medžių, želdynų, dirbtinių tvenkinių, ežerų ir salų dėka sukurdamas tariamos realybės kraštovaizdį, kuriame sunku būdavo nusakyti, kur prasideda ir baigiasi riba tarp sausumos ir vandens. Šiam įspūdžiui pasiekti Užutrakio pusiasalyje buvo įrengta daug dekoratyvinių tvenkinių, kurių, didesnė dalis sunyko ir kurį laiką nebuvo atrasta.

Šalia Užutrakio rūmų E. Andre suprojektavo parterius. Centrinis parteris priešais rytinį rūmų fasadą turėjo elipsės formą su dviem lygiagrečiais pasivaikščiojimo takais viduryje ir taku aplink visą ovalinę plokštumą. Parterio gale augo šimtametis ąžuolas, po juo buvo įrengtas pusapvalis suolas. Nuo šios parterio vietos prasidėjo du pėsčiųjų takai, kurių vienas leidosi link didžiojo tvenkinio, o kitas kilo į grotomis sutvirtintą kalvą, kurioje jis dar kelis kartus išsišakodavo. Didįjį parterį papuošė XVIII a. prancūzų skulptoriaus A. Coysevox skulptūrų, vaizduojančių romėnų deives Dianą ir Florą bei nimfą Hamadriadę kopijos, o mažąjį – romėnų vyno dievo Bakcho skulptūra ir antikinio stiliaus biustai.

Puošnūs Užutrakio parteriai po Antrojo Pasaulinio karo buvo apleisti, o XX am. viduryje abu parteriai buvo žymiai deformuoti, jų takus pionieriškos talkos metu apsodinus liepomis; rūmų parko teritorijoje veikė KGB poilsiavietė, vėliau pionierių stovykla, turistų poilsio bazė. Šiandien Užutrakio dvaro sodybos tyrinėjimo, rūmų ir parko atkūrimo nuopelnus galima pagrįstai priskirti Trakų istorinio nacionalinio parko direkcijos kolektyvui, čia vyksta kultūriniai renginiai.

Užduotis: XIX a. išsilavinusi visuomenės dalis, pavyzdžiui, diduomenė, domėjosi istorija, ypač Antika, tai atspindi antikinių skulptūrų kopijos, stovėjusios dvaro parke. Kai kurios jų jau atkurtos. Ar rasite, kurios?

Šaltiniai:

http://www.seniejitrakai.lt/uzutrakio-dvaro-sodyba-2/

http://www.trakai-visit.lt/lt/pazintis-su-uzutrakiu

Informacija lankytojams

Adresas: Trakų rajono sav., Trakų sen., Trakų m.
Darbo laikas: Spalio mėn. - balandžio mėn.: Užutrakio rūmuose lankytojai priimami tik organizuotomis grupėmis iš anksto užsisakius ekskursiją. Dienomis, kai Užutrakio rūmuose vyksta koncertai, parodas galima aplankyti be išankstinės registracijos ekskursijai nuo 11.00 val. iki koncerto. Parodos uždaromos likus pusei valandos iki koncerto. Gegužės mėn. - rugsėjo mėn.: I - II Nedirba III - VII 11.00 - 19.00 val.
Kontaktinė informacija:

Tel.: (+370) 528 55006, el. paštas: tinp@seniejitrakai.lt, uzutrakis@gmail.com.

Instagram #uzutrakiodvaras

Komentarai

Kviečiame dalintis jūsų pastebėjimais ir pasiūlymais.
Galima pridėti daugiau nei vieną nuorodą nurodant jas skirtingose eilutėse

*need_admin_confirmation*

{{msg}}

Autorius {{comment.name}}
Komentaras {{comment.comment}}
Šaltiniai ir nuorodos